fbpx
Help4skin favicon

Žaizdos ir jų keliami pavojai

 

Žaizda tai odos, gleivinės arba organų vientisumo pažeidimas, kuriam  būdingas skausmas, kraujavimas ir žiojėjimas.

Žaizdų keliami pavojai:

  • infekcijos patekimo pavojus;
  • galima nukraujuoti;
  • gali sutrikti kūno dalies ar organo funkcija;
  • gali ištikti šokas ir sužeistasis gali mirti ar likti neįgalus.

Žaizda tuo pavojingesnė, kuo ji yra arčiau gyvybiškai svarbių organų ar kuo stambesnė kraujagyslė ar nervas yra pažeisti.

Žaizdų dydis, ypač durtinių, yra apgaulingas, nes ir per nedidelę skylutę galima sužaloti gyvybiškai svarbius organus ar paskleisti infekciją

Help4skin nubrozdinimams

Žaizdų tipai

Ūmios žaizdos (gijimo procesas vyksta sklandžiai, paprastai sugyja per kelias savaites)

  • Nudegimai (terminiai, cheminiai ir elektriniai)
  • Chirurginės žaizdos (po operacijų)
  • Trauminės (nubrozdinimai, durtinės, plėštinės, kirstinės, šautinės, muštinės ir kt.)

  • Odos įtrūkimai
  • Radioterapinės žaizdos (spindulinio gydymo pasekmė).

Lėtinės žaizdos (gijimas užtrunka ilgiau nei 3 mėnesius)

  • Kojų opos (arterinės ir veninės)

  • Diabetinės pėdų opos

  • Pragulos

  • Onkologinės opos
Gelis siūtoms žaizdoms

Nudegimai ir jų simptomatika

  • I°– epidermio nudegimas: oda paraudusi, patinusi, skausminga.

  • II A° – paviršinis dalies odos storio nudegimas: paraudimas, patinimas, pūslės, kuriose yra susikaupusio skaidraus serozinio ar drumsto skysčio.

  • II B° – gilus dalies odos storio nudegimas: šlapios, minkštos, balkšvos ar sausos, kietos nekrozės plotai, išlikęs skausmo jutimas.

  • III° – nekrozavę visi odos sluoksniai, išnykęs visų rūšių jautrumas. Labai stipriai nudegus, suanglėja ir gilesni audiniai.

Odos nudegimai

Vaikų nudegimai ypač pavojingi

  • Vaiko oda yra nepalyginamai plonesnė nei suaugusio žmogaus.

  • Todėl vaikų nudegimai yra daug gilesni nei suaugusiųjų;
  • Dažnai nedidelis pažeidimo faktoriaus intensyvumas sukelia gilų nudegimą, pažeidžiantį visus odos sluoksnius.

Dažniausiai vaikai patiria:

  • terminius nudegimus (verdantis vanduo, karštas pienas, karšta sriuba, liepsnos, garai, geležis ir šildytuvai);

  • cheminius nudegimus;

  • elektrinius nudegimus.

Pirminis žaizdos sutvarkymas


Derėtų laikytis kelių universalių principų, tiek suteikiant pirmàjà pagalbą, tiek prižiūrint žaizdą:
  • nuplauti žaizdą;

  • kuo mažiau ją traumuoti (perrišant, valant);

  • skatinti natūralų gijimą;

  • mažinti skausmą ir uždegimą, apsaugoti nuo infekcijų;

  • nenaudoti spiritiniu pagrindu pagamintų preparatų (koaguliuoja baltymus, veikia toksiškai ir džiovina odą);

  • esant nudegimams nenaudoti riebaliniu pagrindu pagamintų vaistų;

  • patepkite žaizdą „Help4skin” geliu.

Help4skin gelio veikimo principas

1.Karnozinas veikia kaip rūgštinio polimero buferis ir kaip antioksidantas.

2. Suteikia vėsinimo efektą ir taip sumažina skausmą.

3. Turi okliuzinį poveikį – sumažina skysčių netekimą per epidermį.

4. Sušvelnina sąlyčio su plesitrais arba tvarsčiais vietas – neleidžia prilipti prie žaizdos.

 

 

Žaizdos ir kaip jomis pasirūpinti

Statistika rodo, kad daugiausiai sužeidimų įvyksta buityje, o dažniausios yra pjautinės žaizdos – juk kasdien naudojamės peiliais, įvairiais kitais buitiniais prietaisais. O kur dar mėlynės ir įvairūs nubrozdinimai. Pavasarį, vos sušilus orui, į gatves, parkus, miškus, sodybas pasipylė žmonės: pėsčiomis, bėgte, su riedučiais, paspirtukais, dviračiais, riedžiais. Aktyvus laisvalaikis, ypač gryname ore, padeda palaikyti gerą fizinę formą, suteikia daug gerų emocijų, bet kartu ir ženkliai padidina įvairių odos pažeidimų tikimybę.

Susižeidimai buityje
Dažniausiai susižeidžia maži vaikai: mokydamiesi vaikščioti dažnai griūna, atsitrenkia į aštrius kampus, gali užsimesti sunkesnį daiktą ar nusiplikyti karštais gėrimais; vyresni vaikai yra aktyvūs ir smalsūs: bėgioja, lipa ant spintų, mokosi naudotis namuose naudojamais įrankiais, prietaisais. Todėl dažnai bandymai pagauti brolį ar sesę baigiasi nubrozdintais keliais ar mėlynėmis, o naudojimasis peiliu – įpjovimais. Suaugusieji turi daugiau patirties, lyg ir yra atsargesni, tačiau ir galimybių susižeisti turi daugiau. Sužeidimų buityje išvengti neįmanoma, tačiau galima iš anksto pasirūpinti, kad namų vaistinėlėje turėtumėte priemonių sužeidimų gydymui.

Aktyvios veiklos pavojai
Vasara – tai metas, kai vaikai mokosi važiuoti pirmuoju dviračiu. O liaudies išmintis sako, kad nei vienas neišmoko važiuoti dviračiu nenukritęs. Tokie kritimai paprastai baigiasi nedideliais nubrozdinimais ant kelių, rankų. Žinoma, kritimo metu išvengiama rimtesnių traumų, pvz., galvos, tuo atveju, jei tėvai pareigingai prižiūri, kad vaikas, važiuodamas dviračiu, tinkamai dėvėtų šalmą. Norėdami išvengti ar sumažinti odos nubrozdinimų tikimybę, pasirūpinkite vaikų kelių ir rankų apsaugomis. Tie patys patarimai tinka ir važiuojantiems paspirtuku ar riedučiais, ir ne tik mažiems vaikams: paaugliai paprastai bando savo galimybių ribas, tad jų aktyvaus laisvalaikio pramogos neretai baigiasi stipresniais odos sužalojimais ar net kaulų lūžiais.

Laisvalaikio lauke pavojai
Suprantama, visi esame išsiilgę gryno oro ir ilgų pasivaikščiojimų. Bet, prieš leidžiantis į ilgą kelionę pėsčiomis pažintiniais takais, ypač su mažais vaikais, būtina daug ką apgalvoti:  maršruto ilgį ir sudėtingumą, ką ir kur valgysite, kiek nešitės vandens ir, be abejo, kokių vaistų ar vaistinių priemonių sužeidimų gydymui būtina turėti su savimi, juk tokiuose žygiuose mažesnių ar didesnių sužalojimų neišvengiama: odos nubrozdinimai, vabzdžių įkandimai, batų pritrintos pūslės. Nepamirškime ir saulės pavojų: pavasario saulės kaitros nejaučiame, be to, iš po žiemos oda yra jautresnė, tad neatsakingas mėgavimasis saulės voniomis gali baigtis ne tik apgamų ar pigmentinių dėmių atsiradimu, bet ir skausmingais nudegimais. Nudegimo simptomai paprastai pasireiškia po kelių valandų po deginimosi: oda tampa šilta, raudona, patinusi, jaučiamas perštėjimas, skausmas, gali krėsti šaltis ar kamuoti karščiavimas. Tad išsiruošę į kelionę pėsčiomis, pasirūpinkite ne tik tinkama apranga, avalyne, bet ir priemonėmis nuo saulės, vabzdžių įkandimų bei hidrokoloidiniu geliu, kuriuo galėsite patepti nubrozdintą, nutrintą ar nudegusią odą.
Kaip prižiūrėti žaizdą

Susižeidus svarbiausia pirmoji pagalba: jei žaizda yra nedidelė ir kraujuoja negausiai, ją reikia išplauti švariu vandeniu ir dezinfekuoti specialiu tirpalu. Užtepkite žaizdų gijimą skatinančio hidrokoloidinio gelio „Help4skin“, uždėkite tvarstį. „Help4skin“ hidrokoloidinis gelis sušvelnins sąlyčio su tvarsčiu vietą, tad jis neprilips prie žaizdos, o tai ypač palengvins tvarsčio keitimą vaikui. Hidrogelis suteiks atvėsinimo efektą ir taip nuramins skausmą. Jei leisdami laiką saulėje pastebėjote, kad oda paraudo, tai ženklas, kad odoje jau prasidėjo uždegiminiai procesai. Visų pirma nuraminkite odą vėsiu kompresu, pvz., ramunėlių, mėtų, ar tiesiog vėsiu vandeniu suvilgytu rankšluosčiu. Norėdami atvėsinti odą, suteikti jai prarastos drėgmės, gerkite daug skysčių, o ant paveiktos vietos švelniai tapšnodami užtepkite gijimą skatinantį hidrokoloidinį gelį „Help4skin“. Gelis yra be parabenų, jį galima tepti ir tiesiai ant žaizdų, nubrozdinimų, įpjovimų, paviršinių nudegimų. Medicinos priemonė „Help4skin“ netiesiogiai pagreitina žaizdų gijimo procesą, kontroliuodama žaizdos mikroaplinką (žaizdos drėgmės balansą). Tai ne tik apsaugo žaizdą nuo išsausėjimo, bet ir sugeria drėgmę, kai žaizda yra per drėgna.

Vasarą namų vaistinėlėje pravartu turėti žaizdų gijimą skatinantį hidrokoloidinį gelį „Help4skin”, skirtą visų tipų žaizdų priežiūrai. Hidrokoloidinis gelis be parabenų skirtas visoms buitinėms žaizdoms: įpjovimams, įbrėžimams, nubrozdinimams, odos įtrūkimams, nudegus saulėje ir pan. Taip pat tinka esant atviroms kojų opoms, praguloms. Medicinos priemonė saugi naudoti, tinka visai šeimai- suaugusiems ir vaikams nuo 2 metų. „Help4skin” hidrokoloidinis gelis paspartina žaizdų ir paviršinių nudegimų gijimą, malšina skausmą, padeda išvengti infekcijų, mažina randų susidarymo riziką, leidžia be skausmo pakeisti tvarsčius.

Kaip greičiau užgydyti žaizdas, kad nepūliuotų ir neliktų randų

Šiltuoju metu daugėja traumų, sunkiai ar lengviau gyjančių buitinių žaizdų: įpjovimų, nusibrozdinimų, įbrėžimų, nudegimų. Pasak „Apotheka Pharma vaistinė“ vedėjos Leonoros Puodžiūnaitės, vėsią gegužę nudegimų saulėje nebuvo daug, tačiau keičiant sezoninę avalynę nuo nutrynimų kentėjo kojos, pacientai teiravosi, kaip teisingai gydant skirtingas žaizdas pagreitinti gijimą, išvengti pūliavimo, ryškių randų.

Vaistininkės klausėme, kodėl vienos žaizdos gyja greitai, o kitos – lėtai ir ką daryti su vaikų žaizdomis, kai neužgijus nubrozdintiems keliams ar alkūnėms jie vėl traumuojami pakartotinai.

„Žinoma, ant nubrozdintų kelių ar alkūnių negalima dėti apsaugų, kurios rekomenduojamos riedlentininkams, riedutininkams, paspirtukininkams, tačiau teisingai pasirūpinus ir sutvarsčius žaizdas uždedamos apsaugos padeda išvengti pakartotinio traumavimo. Kuo dažniau ta pati vieta kentės, tuo daugiau problemų gali kilti. Net ir chirurgai pakartotinių operacijų metu nepjauna toje pačioje vietoje, nes traumuojant pakartotinai randas didėja, o surandėjusio audinio visai kitos savybės,  žaizdos sunkiau gyja, pats randas labiau matomas“, – sakė vaistininkė.

Pirmoji pagalba susižeidus

Susižeidus svarbiausia pirmoji pagalba: jei žaizda nedidelė ir kraujuoja negausiai, ją reikia išplauti švariu vandeniu, dezinfekuoti specialiu tirpalu ir užtepti žaizdų gijimą skatinančios priemonės, pvz., hidrokoloidinio gelio „Help4skin“. Gelis sušvelnina sąlyčio su tvarsčiu vietą, tad jis neprilimpa prie žaizdos, o tai ypač palengvina tvarsčio keitimą vaikui.

Pasak vaistininkės L.Puodžiūnaitės, namų vaistinėlėje pravartu turėti žaizdų gijimą skatinantį hidrokoloidinį gelį „Help4skin”, nes jis universalus, skirtą visų tipų buitinių žaizdų priežiūrai: įpjovimams, įbrėžimams, nubrozdinimams, odos įtrūkimams, nudegus saulėje ir pan. Taip pat tinka esant atviroms kojų opoms, praguloms. Medicinos priemonė saugi naudoti, tinka visai šeimai – suaugusiems ir vaikams nuo 2 metų, paspartina žaizdų ir paviršinių nudegimų gijimą, malšina skausmą, padeda išvengti infekcijų, mažina randų susidarymo riziką.

Kam žaizdos gyja sunkiau

Vieniems žaizdos gyja lengvai, kitiems – labai sunkiai. Pasak vaistininkės, tam visų pirma įtakos turi, kaip prižiūrime žaizdą: Kuo geresnę mikroaplinką sudarome žaizdoms gyti, tuo geriau ir greičiau jos sugis, tuo liks mažiau pastebimi randai.

Jei žaizdos gyja sunkiai, net ir tinkamai prižiūrimos pūliuoja, šlapiuoja, gali rodyti sveikatos problemas.

„Nusilpęs imunitetas, nepakankama mityba, fizinis aktyvumas turi įtakos bendrajai sveikatai, taigi ir žaizdų gijimui. Pastebime, kad žaizdos sunkiau gyja ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes senstant organizmui lėtėja metabolizmas – medžiagų apykaita, dažnai būna nepakankama ar nevisavertė mityba. Vyresni žmonės ne viską gali gerai sukramtyti, be to vartoja vaistų, kurie turi pašalinių poveikių organizmui ar serga lėtinėmis ligomis, dėl kurių atsiveria sunkiai gyjančios, ypatingos priežiūros reikalaujančios žaizdos“, – vardijo L.Puodžiūnaitė.

Dažniausi klausimai apie žaizdų gijimą – du

Dažniausi pacientų klausimai apie žaizdų gydymą – kokią priemonę naudoti, kad  žaizda greičiau gytų, nepūliuotų ir kad susidarytų kuo mažesnis, blankesnis randas.

Vasarą prisideda dar vienas aktualus klausimas – ką naudoti nudegus saulėje,  nusideginus namuose ar iškylaujant.

„Paprastai gegužės mėnesį po pirmo saulėto savaitgalio pasipildavo raudonų žmonių būrys, tačiau šiemet dėl vėsos pasitaikė vos vienas kitas nudegęs saulėje“, juokėsi „Apotheka Pharma vaistinė“ vedėja.

Kodėl negelbsti kefyras, grietinė ir aliejus

Vaistininkės žinia pagaliau sušilus orams – ribotai mėgautis saule ir šiukštu nedaryti įsisenėjusios klaidos nudegimo skausmui malšinti naudoti maisto produktus, tokius kaip kefyras, grietinė ar aliejus.

Kaip komentavo L.Puodžiūnaitė, riebalai neleidžia odai kvėpuoti, nevėsina jos: „Panaudojus liaudiškas priemones pagerėja tik trumpam, tačiau naudodami riebalus mes neapsaugome odos, ji toliau „dega“, traumuojama ir galop nusilupa. Jeigu esame gamtoje, turime vaistinėlę, geriau jau panaudoti priemonę, kuri pavėsins, paskatins odos regeneraciją. Tiek nudegus saulėje, tiek karščiui pažeidus gilesnius odos sluoksnius svarbu užtikrinti, kad oda neprarastų drėgmės“.

Vėsinti svarbu nedelsiant

Nudegiminės žaizdos yra labai skausmingos. Kiekvienas prisilietimas kelia kančią, todėl pirmas žingsnis nudegus – nedelsiant apie 20 minučių vėsinti nudegimo vietą po drungnu bėgančiu vandeniu ir tai pradėti daryti kuo greičiau, nes teigiamas vėsinimo poveikis mažėja ir baigiasi po 30 minučių. Siekiant išvengti hipotermijos, naudoti šaltą vandenį, ypač ant didelių nudegimų plotų, nerekomenduojama.

Jei leisdami laiką saulėje pastebime, kad oda paraudo, tai – ženklas, kad jau prasidėjo uždegiminiai procesai. Tokiu atveju visų pirma patariama nuraminti odą vėsiu kompresu, pvz., ramunėlių, mėtų, ar tiesiog vėsiu vandeniu suvilgytu rankšluosčiu.

Norėdami atvėsinti odą, suteikti jai prarastos drėgmės, turėtume gerti daug skysčių.

Vėsinimo efektą, taip nuramindamas skausmą, teikia ir hidrogelis, kurio galima užtepti ant pažeistos vietos. Vaistininkės rekomenduotas „Help4skin“ – be parabenų, tad jį galima tepti ir tiesiai ant žaizdų, nubrozdinimų, įpjovimų, paviršinių nudegimų. Medicinos priemonė netiesiogiai pagreitina žaizdų gijimo procesą, kontroliuodama žaizdos mikroaplinką (žaizdos drėgmės balansą), taip ne tik apsaugant žaizdą nuo išsausėjimo, bet ir sugeriant drėgmę, kai žaizda per drėgna.